Bolognai ragu¶
Ragù alla bolognese¶
2018. február 11.
A bolognai ragu elkészítési módja „kőbe van vésve”. A Bolognai Kereskedelmi Kamara 1982 október 17-én írásba foglalta a receptet. Ennek ellenére minden olasz családnak megvan a saját receptje. Általában a hús fajtájában, illetve az összetevők arányában van eltérés. A sárgarépás, hagymás, szárzelleres alap kötelező összetevő.
Az sem baj, ha hosszabb ideig főzzük. Régen a nonna (nagyi) vasárnap reggel feltette főni a ragut. Mielőtt elindultak a templomba, a sparhelt szélére húzta, és addig főtt, amíg haza nem értek a miséről.
Elkészítési idő: 160 perc
Adag: 4 fő
Hozzávalók¶
- 300 g darált marhahús
- 150 g pancetta
- 50 g sárgarépa
- 50 g szárzeller
- 50 g vöröshagyma
- 300 g passzírozott paradicsom
- 50 ml száraz vörösbor
- 100 ml 3,5%-os tej
- 100-200 ml húsalaplé
- 3 ek. extra szűz olívaolaj (vagy vaj)
- só
- bors
- 50 ml tejszín (elhagyható)
Elkészítése¶
A zöldségeket vágjuk, vagy mixeljük apró kockára. A szalonnát szintén vágjuk apró kockákra.
Egy nagyobb edényben melegítsük fel az olajat, adjuk hozzá a felkockázott szalonnát. 1 perc pirítás után adjuk hozzá a zöldséget is. Közepes erősségen 10-15 percig pirítsuk a keveréket.
Adjuk a zöldséges alaphoz a hús, és gyakori kevergetés mellett pirítsuk zsírjára. Ekkor öntsük rá a bort, és addig főzzük, amíg az alkoholtartalma el nem párolog.
Öntsük rá a passzírozott paradicsomot, és fedő alatt, lassú tűzön 2 órán keresztül főzzük. Időnként keverjük meg, illetve ha szükséges, az elfőtt folyadékot pótoljuk egy kevés meleg alaplével.
A végén adjuk hozzá a tejet, és azzal is főzzük. A tej csökkenti a paradicsom savasságát, illetve kicsit krémesebbé is teszi az ételt. Sózzuk és borsozzuk a ragut.
Ha lasagne tésztával fogjuk fogyasztani, akkor a főzés befejeztével adjuk hozzá a tejszínt is. Ha tagliatellével fogyasztjuk, akkor nem tegyünk bele tejszínt.
Megjegyzés
- A ragut leggyakrabban lasagne, vagy tagliatelle tésztával fogyasztják. A magyar és a német konyha sokszor spagettivel tálalja. Az olaszok soha nem tesznek ilyet.
- Nagyobb mennyiségben célszerű készíteni. A „felesleget” kisebb adagokban lefagyasztva, néhány hónapig tárolhatjuk.