Kihagyás

Levesek

Zuppa

2022. július 17.

Elterjedt tévhit, hogy az olaszok nem esznek levest. Ezzel szemben sokféle levesük van. De amíg nálunk a leves az egyedüli első fogás, addig az olaszoknál a tésztát és a rizottót is első fogásként fogyasztják. Így aztán nem minden nap kerül az asztalra leves.

Az olasz levesek legtöbbször egy nagyon sűrű ételt jelentenek, amiben a „lé” szokott lenni a legkevesebb. Sok minestronéhoz képest a hagyományos, sűrű gulyáslevesünk, vagy a csülkös bablevesünk egy híg levesnek tűnik. Ennek valószínűleg az az oka, hogy náluk a táplálékkal bevitt energia legnagyobb része az első fogásból származik, így kiadósnak kell lennie.

Minestrone

A neve alapján a minestrone nem más mint a nagy minestra. De ezzel nem megyünk sokra

A minestrone zöldségalaplében készült minestra, hüvelyesekkel, és gyakran gazdagítják tésztával vagy rizzsel.

Minestra

Tágabb értelembe véve, néha az első fogást nevezik így. De ezzel megint nem megyünk sokra.

Szűkebb értelembe zöldségleves, vagy olyan étel, amely több-kevesebb folyadékot tartalmaz. Ha van egy-két összetevő, ami a fő ízt adja, akkor arról nevezik el. Ha ilyen nincs, akkor általában sokféle (8-10-) zöldségből készítik, és zöldség minestra (minestra di verdure) néven fut.

Vellutata

Ebbe a kategóriába tartoznak a krémlevesek. A leves alapját (és nevét) adó összetevőt megfőzik, majd mixerrel krémesítik. Egyéni ízlés kérdése, hogy tesznek-e bele tejszínt.

Zuppa

Általában ez egy hígabb leves. Az alapját hús-, zöldség-, vagy halalaplé adja. Valamilyen levesbetéttel szolgálják fel. Leginkább ez hasonlít a mi leveseinkre.

Brodo

Az alaplének felel meg.

Időnként önálló levesként is fogyasztják. Ilyenkor levesbetétként ravioli, tortellini, illetve ezek valamelyik változata szerepel. De az északi régiókban tésztával, például cérnametélttel is fogyasztják. Abruzzoból származik a zuppa imperiale (vagy reale), ami egy alaplé tojásból és parmezánból készült levesbetéttel.

A szabályok egyszerűnek tűnnek. Viszont ez az olaszokat nem nagyon érdekli, és a zuppa, minestra, minestrone elnevezéseket időnként véletlenszerűen használják. A jó hír az, hogy a krémleves (vellutata) és az alaplé (brodo) elnevezéseket szinte legtöbbször következetesen használják.

A minestrone és a minestra típusú levesekre gyakran szórnak reszelt sajtot a tálaláskor. A krémlevesekbe is gyakran szoktak sajtot tenni. Ilyenkor a kész levest félrehúzzák a tűzről, és a tálalás előtt keverik bele a sajtot.

Hozzászólások